Overblog Suivre ce blog
Editer la page Administration Créer mon blog
/ / /

   

 

            Yemeniler kadınların yüzyıllardır süren yaratıları, her gün ürettikleri sanat yapıtlarıdır. Çoğu zaman önemsiz görülen kimi zaman küçümsenen bir sanattır bu. Ama yemenilerin ya da başka bir deyişle yazmaların hepsi gerçek sanat ürünleridir. 


STP64148

 

Anadolu’ya yaptığım ilk yolculuğu asla unutamam. Bir köylü kadınla konuşmaya çalışırken gözlerimi yazmasının kenarındaki şaşırtıcı oyadan alamadım. Bu benzersiz sanat bende yıldırım aşkı, bir tutku yarattı ve hemen bunlardan bir koleksiyon yapmaya karar verdim.

  STP64174

 

Yıllar geçtikçe koleksiyonum zenginleşti. Kadınların büyük ustalıklarının tanığı,  atalardan gelme bu şiir gibi hüner için duyduğum hiçbir koşul tanımayan sevgi asla azalmadı. Anadolu kadınlarına özellikle hayranlık duyuyorum çünkü onlar dağları yerinden oynatabilirler.

 

STP64151

 

Köylerde işlerin çoğunu, evin çocukların tarlaların hayvanların sorumluluğunu onlar yüklenirler. dikiş dikerler, nakış işlerler, örgü örerler, tüm dünyalarını kollarında, ellerinde taşırlar; her şeyi yapmayı bilirler.

 

STP64152  

Konuşurken, ellerindeki işe bakmadan parmaklarıyla çiçek, meyve ya da geometrik şekillerden oluşan modellerle işlemelere, oyalara  can verirler.

 

STP64158

 

İstanbul’a yerleştiklerinde yine çalışırlar, kızlarını okutabilmek için küçük savaşçılar gibi çarpışırlar ve çoğu zaman da bunu başarırlar. Bir şeyi iyi anlamışlardır o da kadının özgürlüğünün önce okumaktan sonra ekonomik bağımsızlıktan geçtiğidir. Hiçbir şey hiç kimse ne onları geriye götürebilir ne de herhangi bir köleliğe mahkûm edebilir. Ama kent yaşamı onlara bir an soluk alma fırsatı verdiğinde sihirli parmakları tığ ya da iğne ve iplikle mucizeler yaratmaya koyulur.

 

STP64165

Yemenileri süsleyenler, düşlerinizden doğan çiçekleri seviyorum.

 

STP64169

 

Aşağıdaki yemeniler yaklaşık doksan yıllık. Türkiye Cumhuriyetinin doğuşuna tanıklık etmişler.

 

STP64171

 

 

Osmanlı döneminden kalma yemeniler. İpek dokumaları o kadar ince ki insan dokunmaya korkuyor.

 

STP64167-copie-1

 

 

Bu yazı N-T Hayat Gazetesi'nde cıktı (Kasım 2010)

BENİM KİTAPLARIM :link

Partager cette page

Repost 0
Published by

Présentation

  • : Gisèle Durero-Koseoglu, écrivaine d’Istanbul
  • Gisèle Durero-Koseoglu, écrivaine d’Istanbul
  • : Bienvenue sur le blog de Gisèle, écrivaine vivant à Istanbul. Complément du site www.giseleistanbul.com, ce blog est destiné à faire partager, par des articles, reportages, extraits de romans ou autres types de textes, mon amour de la ville d’Istanbul, de la Turquie ou d'ailleurs...
  • Contact

Gisèle Durero-Koseoglu Blog 1

  • Gisèle Durero-Koseoglu Blog 2
  • La Trilogie d'Istanbul : Fenêtres d’Istanbul, Grimoire d’Istanbul, Secrets d’Istanbul. La Sultane Mahpéri, Mes Istamboulines, Janus Istanbul (avec Erol Köseoglu).
Contributions : Un roman turc de Claude Farrère, Le Jardin fermé, Un Drame à Constantinople...
  • La Trilogie d'Istanbul : Fenêtres d’Istanbul, Grimoire d’Istanbul, Secrets d’Istanbul. La Sultane Mahpéri, Mes Istamboulines, Janus Istanbul (avec Erol Köseoglu). Contributions : Un roman turc de Claude Farrère, Le Jardin fermé, Un Drame à Constantinople...

Livres de Gisèle Durero-Köseoglu

2003 : La Trilogie d’Istanbul I,  Fenêtres d’Istanbul.

2006 : La Trilogie d’Istanbul II, Grimoire d’Istanbul.

2009 : La Trilogie d’Istanbul II, Secrets d’Istanbul.

2004 : La Sultane Mahpéri, Dynasties de Turquie médiévale I.

2010 : Mes Istamboulines, Récits, essais, nouvelles.

2012 : Janus Istanbul, pièce de théâtre musical, livre et CD d’Erol Köseoglu.

2013 : Gisèle Durero-Köseoglu présente un roman turc de Claude Farrère,  L’Homme qui assassina, roman de Farrère et analyse.

2015 : Parution février: Sultane Gurdju Soleil du Lion, Dynasties de Turquie médiévale II.

 

 

 

Recherche

Pages + Türkçe Sayfaları